Η ΤΡΙΓΛΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ Α' ΕΠΣΧ 2017-2018 (VIDEO)

Featured Η ΤΡΙΓΛΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ Α' ΕΠΣΧ 2017-2018 (VIDEO) Photos: HALKIDIKI VOICE / METRON DESIGN STUDIO

000SOTHRHS Γράφει: Σωτήρης Θωμαδάκης - Ρεπορτάζ: Halkidiki Voice / Metron Design Studio

Ο Π.Ο. Τρίγλιας επικράτησε με 1 - 0 του Νέου Π.Ο. Νέας Καλλικράτειας και αναδείχθηκε πρωταθλητής Χαλκιδικής για την περίοδο 2017-18, αλλά και για έκτη φορά στην ιστορία του. Έτσι θα συμμετάσχει για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής, εκπροσωπώντας τον νομό Χαλκιδικής μαζί με τον Άρη Παλαιοχωρίου.
Οι παίκτες του Βασίλη Λευθερούδη, γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι αυτή η νίκη ισοδυναμούσε με τον τίτλο, έδειξαν ότι την ήθελαν περισσότερο, απέναντι σ' έναν αντίπαλο που δεν βρέθηκε σε ιδιαίτερα καλή μέρα. Γενικά όμως ο τελικός, παρότι είχε πολύ καλό ρυθμό, ειδικά στο πρώτο 45λεπτο, δεν είχε τις ευκαιρίες και φαινόταν ότι θα κριθεί στο γκολ.

000000654

000000658

- Στο 12' ο Μέτσι βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά στο σουτ που επιχείρησε ο Μπέλλος έπεσε στο αριστερό του δοκάρι, παραχωρώντας το κόρνερ. Επειδή όμως στο ξεκίνημα της επίθεσης της Τρίγλιας, τραυματίστηκε παίκτης της Καλλικράτειας, ο Σπάσιτς το εκτέλεσε επιστρέφοντας την μπάλα στον έμπειρο γκολκήπερ, τηρώντας έτσι το fair-play, έστω και καθυστερημένα.
- Στο 22' ο Καραίτης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια σε σουτ του Νεστορόπουλου, ύστερα από ατομική προσπάθεια του τελευταίου.
- Στο 28', μετά από προσωρινή απόκρουση του Μπέλλου σε συρτό αριστερό σουτ του Πεχλιβανίδη από πλεονεκτική θέση, ο πρώτος σκόρερ του φετινού πρωταθλήματος Σέρχιο Μέτσι, εκμεταλλευόμενος και την αδράνεια της άμυνας των φιλοξενουμένων, πέτυχε με κοντινή προβολή το γκολ που έμελλε να κρίνει τον τελικό.
- Στο 32', μετά από εκτέλεση φάουλ του Κατσαμακίδη από δεξιά και γυριστή κεφαλιά του Σαραγιώτη, ο Kucaj έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφ-σάιντ, κατόπιν υπόδειξης του δεύτερου βοηθού Κεχαγιά, ενώ στο 39' ο Παναγιώτης Μπέλλος έπεσε με αυτοθυσία στα πόδια του Σταυρόπουλου και μπλόκαρε την μπάλα.

000000653

Το δεύτερο μισό του παιχνιδιού δεν είχε καμία απολύτως κλασσική ευκαιρία, ενώ οι παίκτες της Καλλικράτειας προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως με γεμίσματα, δείχνοντας έλλειψη καθαρού μυαλού, αφού οι Μπέσσας και Μιλκούδης, αλλά κυρίως ο Καραίτης ήταν εξαιρετικοί στο ψηλό παιχνίδι.
Έτσι το τελευταίο σφύριγμα του Αλέξανδρου Τσακαλίδη έδωσε το έναυσμα για τους ξέφρενους και απόλυτα δικαιολογημένους πανηγυρισμούς των φίλων των γηπεδούχων, αφού το προηγούμενο πρωτάθλημά τους καταγράφηκε την περίοδο 2003-04. Μάλιστα τότε είχαν κάνει το νταμπλ. Σίγουρα αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές της φετινής επιτυχίας της Τρίγλιας και ειδικά στην διοίκηση του Στράτου Ευγενίου, στους τεχνικούς Βασίλη Λευθερούδη και Κώστα Σγουρή, ενώ το δικό τους μερίδιο έχουν και οι προηγούμενοι τεχνικοί, κυρίως ο Κώστας Γαλτσίδης, αλλά και ο Λεωνίδας Υφαντίδης.

000000657

000000652

Από την άλλη μπορεί ο Νέος Π.Ο.Νέας Καλλικράτειας να μην κατάφερε να πάει τον τελικό σε ''ουδέτερο έδαφος'', αλλά και σ' αυτόν αξίζουν συγχαρητήρια, τόσο για την κατάκτηση του κυπέλλου, όσο και για την γενικότερη φετινή παρουσία του.

000000656

Πολύ καλή η διαιτησία του Αλέξανδρου Τσακαλίδη και των βοηθών Γρεβένη και Κεχαγιά. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Νταντάμης, ο οποίος ανέτρεψε τον Σαρβανίδη, λίγο πριν μπει στην περιοχή του Μπέλλου.

-Camera-Editing: Halkidiki Voice

Π.Ο. ΤΡΙΓΛΙΑΣ (Βασίλης Λευθερούδης): Καραίτης, Μπινίκος, Σγουρής (61' Μπαλικτσής), Μπέσσας, Μιλκούδης, Πεχλιβανίδης, Μπακαρόπουλος (79' Σαπανίδης), Σαρβανίδης, Μέτσι (88' Καραδήμος), Σπάσιτς, Σταυρόπουλος.
ΝΕΟΣ Π.Ο. ΝΕΑΣ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ (Γιώργος Αμανατίδης): Μπέλλος, Νεστορόπουλος (78' Djaloshi), Αργυρίου, Kucaj, Σαραγιώτης, Κατσόγλου (65' Αθανασιάδης), Κατσαμακίδης (55' Φαιτατζόγλου), Νταντάμης, Κομνηνάκης, Lieshaj, Καραπαύλος (46' Τσίγκας).