ΟΛΥΝΘΟΣ ΟΛΥΝΘΟΥ - ΝΕΟΣ Π.Ο. ΝΕΑΣ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ 0-1 (VIDEO ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ)

Featured ΟΛΥΝΘΟΣ ΟΛΥΝΘΟΥ - ΝΕΟΣ Π.Ο. ΝΕΑΣ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ 0-1 (VIDEO ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ) Photos: HALKIDIKI VOICE

000SOTHRHS Γράφει: Σωτήρης Θωμαδάκης - Ρεπορτάζ: Halkidiki Voice / Metron Design Studio

Μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι ο Νέος Π.Ο. Νέας Καλλικράτειας πέρασε από το Γήπεδο ''Νάκης Αυγέρης'' με 0 - 1, απέναντι στην Όλυνθο Ολύνθου, χάρη σε τέρμα του Σπύρου Σαραγιώτη στο 90', με αριστερό πλασέ εντός περιοχής.

Ωστόσο οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται, γιατί στην αρχή της φάσης διαρκείας, στην εξέλιξη της οποίας σημειώθηκε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, δεν καταλογίστηκε φάουλ επάνω στον τερματοφύλακά τους Νίκο Πανισκάκη.
Νωρίτερα,στο 78', ο νεαρός γκολκήπερ είχε αναδειχθεί, έστω και για δώδεκα λεπτά σε ήρωα του αγώνα, καθώς απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Νίκου Νταντάμη, ένα πέναλτι που επίσης αμφισβητήθηκε από την Όλυνθο και καταλογίστηκε για μαρκάρισμα του Πέπα στον Αποστολίδη.
Από την άλλη στο πρώτο μέρος ο Κομνηνάκης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πανισκάκη, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφ-σάιντ από τον πρώτο βοηθό Χριστάκογλου.

000000852

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με αυτήν του Χρήστου Νεοφώτιστου να είναι καλύτερη στο πρώτο, διάστημα στο οποίο είχε την πιο κλασική ευκαιρία της, αλλά ο Πέπα στο 17' ''νικήθηκε'' στο τετ-α-τετ από τον Παναγιώτη Μπέλλο.

Οι παίκτες του Δημήτρη Κάλφα μπήκαν πιο δυνατά στην επανάληψη και στο 53' ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Πανανού στον Μήτσικα, με τον Φώτη Σκούτα να δίνει συνέχεια στο παιχνίδι.
Στο 55' ο Σαραγιώτης έκανε τη σέντρα, με την κοντινή κεφαλιά του Κομνηνάκη να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 69' το συρτό σουτ του Αποστολίδη πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

000000851

Το χαμένο πέναλτι της Καλλικράτειας ''ξύπνησε'' μνήμες του αντίστοιχου περσινού παιχνιδιού μεταξύ των δύο ομάδων, αλλά με αντιστροφή ρόλων φέτος. Την Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου 2017, στην πρεμιέρα του περσινού πρωταθλήματος, ο τότε αρχηγός της Ολύνθου Μανώλης Πανισκάκης είχε αστοχήσει από τα ένδεκα βήματα, έχοντας απέναντί του τον Παναγιώτη Μπέλλο, με τις δύο ομάδες τελικά να αναδεικνύονται ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Ωστόσο ήρθε αυτό το γκολ του Σαραγιώτη να χαρίσει μία δεύτερη συνεχόμενη σπουδαία εκτός έδρας νίκη στην Καλλικράτεια, μετά από εκείνη της πρεμιέρας στον Πολύγυρο, στην προσπάθεια που κάνει για τον ξεκάθαρο φετινό στόχο, που είναι η κατάκτηση του τίτλου.
Από την άλλη όμως η εμφάνιση της Ολύνθου πέρασε το μήνυμα ότι μπορεί να επαναλάβει την εξαιρετική περσινή πορεία ή και να την ξεπεράσει ακόμα.
Διαιτητής ο Φώτης Σκούτας με βοηθούς τους Χριστάκογλου και Μαλανδρή.

-Camera-Editing: Halkidiki Voice

ΟΛΥΝΘΟΣ ΟΛΥΝΘΟΥ (Χρήστος Νεοφώτιστος): Πανισκάκης, Πανανός, Αποστολάκης, Γεραντζής, Καραγκιοζίδης, Αθανασιάδης, Kerjota, Βέντζιος, Μέτσι, Πέπα (81' Αναστασιάδης), Μυλωνάς (85' Σολομωνίδης).
ΝΕΟΣ Π.Ο. ΝΕΑΣ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ (Δημήτρης Κάλφας): Μπέλλος, Τσίνγκας (46' Valmarski), Djaloshi, Κατσόγλου, Σαραγιώτης, Αποστόλου, Κατσαμακίδης (67' Φαρμάκης), Νταντάμης, Κομνηνάκης, Αποστολίδης (88' Δόμπρογλου), Μήτσικας (90+2 Φιλιππίδης).