Αποτελέσματα και βαθμολογία Α' Κατηγορίας Bayline Ναυαγοσωστική

Γράφει ο Σωτήρης Θωμαδάκης

Πέμπτη συνεχόμενη νίκη για το Νέο Π.Ο.Νέας Καλλικράτειας, που επικράτησε με 4 - 1 του Διγενή Λακκώματος, χάρη σε τέρματα των Κατσαμακίδη, Σαραγιώτη, Δόμπρογλου και Αποστολίδη, ενώ για τον Διγενή είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Μπεκτάς. Έτσι η ομάδα του Δημήτρη Κάλφα διατήρησε απόλυτο νικών και πρωτοπορία.

Στην δεύτερη θέση έμειναν μόνα τους τα Μεταλλεία Κασσάνδρας Στρατωνίου, που επικράτησαν, μετά από φινάλε γκραν - γκινιόλ, με 2 - 1 του Π.Ο.Μουδανιών, στο σημαντικότερο παιχνίδι της αγωνιστικής.

Διπλός σκόρερ για τους νικητές ο Παυλάτος, στο 51' και στις καθυστερήσεις, ενώ για τον Π.Ο.Μ είχε ισοφαρίσει ο Αρζουμανίδης στο 67'.

Μόνη τρίτη η Όλυνθος Ολύνθου, που επιβλήθηκε με 2 - 0 του ουραγού Απόλλωνα Αρναίας, στο Γήπεδο ''Νάκης Αυγέρης''. Τα τέρματα της ομάδας του Χρήστου Νεοφώτιστου πέτυχαν οι Σολομωνίδης και Μέτσι.

Επιστροφή στις νίκες για τον Α.Ο.Σάρτης που επικράτησε με 1 - 0 του Άρη Κασσανδρείας, με σκόρερ τον Σάκη Μελίσση.

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τη Νίκη Πολυγύρου, με 3 - 1 επί της Ελπίδας Βραστών, στο Δημοτικό Στάδιο της πρωτεύουσας. Δύο γκολ για την ομάδα του Γιώργου Βούλγαρη πέτυχε ο Χλιάπας και ένα ο Πανισκάκης, ενώ για την Ελπίδα μείωσε ο Καραβασίλης στις καθυστερήσεις.

Δεύτερη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Θύελλα Κρήνης, με 1 - 2 επί της Προποντίδας Νέου Μαρμαρά. Τα δύο γκολ της νίκης για την ομάδα του Κώστα Μπαλάσκα πέτυχε ο Κώστας Δοκλοδήμος, ενώ για την Προποντίδα ισοφάρισε προσωρινά ο Τερσενίδης.

Ισόπαλο με 2 - 2 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της Κασσάνδρας, μεταξύ του Τορωναίου Αφύτου και του Α.Ο.Χανιώτης, με τα ''Τσακάλια'' να αποσπούν τον πρώτο τους βαθμό. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2 - 0 με τέρματα των Φοιτά στο 13' και Μανώλη στο 53', για να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι με τους Σμυρλή στο 62' και Φαιτατζόγλου στο 66'. Στον πάγκο της Χανιώτης κάθισε, για πρώτη φορά φέτος, ο Γιώργος Καδόπουλος, που πήρε την θέση του Γιάννη Μανωλούτσου, που είχε παραιτηθεί μεσοβδόμαδα.

Την δεύτερη του νίκη πέτυχε ο Ανθεμούντας στην Γαλάτιστα, επικρατώντας με 2 - 0 της Άκανθου Ιερισσού, χάρη σε τέρματα των Pegi και Παπαζάχου, από ένα σε κάθε ημίχρονο.