Ν ΠΟ Ν ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ - ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ 1-1 (VIDEO ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ)

Featured Ν ΠΟ Ν ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ - ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ 1-1 (VIDEO ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ) Photos: VOICE Web Channel

- Για την 14η Αγωνιστική του 2ου Ομίλου της Γ' Εθνικής Κατηγορίας

Θετικό το αποτέλεσμα και σε αυτήν την αγωνιστική για τον ΝΠΟΝ Καλλικράτειας μετά την ισοπαλία εκτός με τον Μακεδονικό. Αυτή την φορά στην έδρα του με τον πρωτοπόρο του Ομίλου Αλμωπό Αριδαίας, σε μια αναμέτρηση ανοιχτή σε κάθε αποτέλεσμα δεδομένης της ποιότητας και της καλής αγωνιστικής κατάστασης των δύο χθεσινών αντιπάλων.

000001676

Ο αγώνας είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπυ με κυριότερα την δύναμη, τις εκατέρωθεν χαμένες ευκαιρίες και την κατά διαστήματα εναλλαγή στην κυριαρχία στον αγωνιστικό χώρο. Πάντως οι λίγοι φίλαθλοι που τον παρακολούθησν είχαν την ευκαιρία να χαρούν δύο γκολ βγαλμένα από την διεθνή ποδοσφαιρική σκηνή, ωστόσο καμμία από τις δύο ομάδες δεν έμεινε απόλυτα ευχαριστημένη με το αποτέλεσμα, αφού η γηπεδούχος έχει να πετύχει αρκετές αγωνιστικές νίκη στην έδρα της και η φιλοξενούμενη έχασε εκτός από τον παίκτη που αποβλήθηκε και την ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμά της.

000001677

- 5': Ο Μένιος σώζει την εστία του σε σουτ του Γκέρι από το ύψος του πέναλτυ.
- 7': Ο Συλλέκτης με εξαιρετική του επέμβαση, παραχωρεί κόρνερ σε επικίνδυνη σέντρα-σουτ των επιτιθέμενων.
- 9': Ο τερματοφύλακας του ΝΠΟΝΚ επαναλαμβάνει σωτήρια επέμβαση, αυτή την φορά σε κοντινή κεφαλιά του Νικολίτσα.
- 20': Σειρά του Μένιου να διαφυλάξει το απαραβίαστο της εστίας του, κλείνοντας την αριστερή του γωνία σε πολύ κοντινό πλασάρισμα του Μάντζιου, όταν αυτός βγαίνοντας στην πλάτη της άμυνας του Αλμωπού, εκμεταλλεύτηκε εκτέλεση φάουλ από αριστερά.
- 22': Ο Συλλέκτης αποκρούει εντυπωσιακά δυνατό σουτ του Ντόγου από δεξιά, σε μια επίθεση διαρκείας του Αλμωπού.
35': Ο Γκέρι με περίτεχνη ενέργεια παρακάμπτει τον Ασλαμπάλογλου στον χώρο κάτω από το κέντρο και φέρνει από αριστερά με ατομική προσπάθεια την μπάλα μέχρι την περιοχή του Αλμωπού. Το ωραίο του γύρισμα στον Ξανθόπουλο ακολουθεί απ' ευθείας σουτ στην κίνηση του φορ της Καλλικράτειας, με την μπάλα αφού βρει στο εσωτερικό της οριζόντιας δοκού, να καταλήγει στα δίχτυα του Μένιου. Σκορ: 1-0.

000001678

73': Ξανθόπουλος και Γκέρι κερδίζουν την μπάλα στο ύψος του κέντρου, με την προωθημένη μπαλιά του δεύτερου να ακολουθεί πλασέ στην κίνηση από τον φορ της Καλλικράτειας και τον Μένιο να αποκρούει πραγματοποιώντας έξοδο στην δεξιά γωνία της περιοχής του.
79': Φάση διαρκείας στα καρέ του Συλλέκτη, με τον Αλμωπό να πιέζει προσπαθώντας να βρεί διάδρομο για την αντίπαλη εστία. Τελικά σε απόκρουση της άμυνας του ΝΠΟΝΚ, η μπάλα "στρώνεται" στον νεοεισελθόντα Προκοπίου, το δυνατό σουτ στην κίνηση του οποίου δεν αφήνει περιθώρια απόκρουσης και διαμορφώνει το 1-1 που είναι και το τελικό σκορ.
90'+3': Ο Κουκουλέκης αποκρούει στην γραμμή κοντινό πλασέ του Πέττα, με τον επόπτη να σηκώνει την σημαία του (πιθανώς?? για οφ σάϊντ) και να την κατεβάζει στην συνέχεια, αφού ο διαιτητής αφήνει την φάση να εξελιχθεί σημειώνοντας στο τέλος της επιθετικό φάουλ. Ακολούθησαν διαμαρτυρίες του Αλμωπού και αποβολή του Πέττα.
90'+4': Φάση διαρκείας στα καρέ του Μένιου και οριζόντιο δοκάρι για την ομάδα της Καλλικράτειας.

Διαιτητής ο Μιχούλιας με βοηθούς τους Τοροσιάδη και Μποζατζίδη του Συνδέσμου Μακεδονίας.

Camera-Photos-Editing:  VOICE Web Channel

Ν ΠΟ Ν ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ (Δημήτρης Κάλφας): Συλλέκτης, Κύρκου, Κριτσιάνης (48' Κοσμίδης), Δαγκούλης, Μάντζιος, Πολυζάς, Ξανθόπουλος, Κουκουλέκης, Χατζηϊγνατιάδης (70' Παπαγεωργίου), Γκέρι Τότσκα (90' Χότζα), Παπακωνσταντίνου (80' Σουλίδης).
ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Γιώργος Τυριακίδης): Μένιος, Καζναφέρης (70' Προκοπίου), Μεντής, Τζιμογιάννης, Μουτζούρης, Ασλαμπάλογλου, Στογιαννίδης (46' Ξόμπλιος), Νικολίτσας (70' Ελευθεριάδης), Κωστούλας, Πέττας, Ντόγος (85' Γιαννόπουλος).