Ε.Π.Σ.Χ. - Αποτελέσματα αγώνων Σαββάτου - Πρόγραμμα Κυριακής

 Γράφει ο Σωτήρης Θωμαδάκης

Α1 Κατηγορία ΣΚΥΡΟΔΕΜΑ ΣΙΘΩΝΙΑΣ Α. Ε.

Ο Π. Ο. Μουδανιών ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της αγωνιστικής, αφού επικράτησε με 3-1 του Τορωναίου Αφύτου στο Δημοτικό Στάδιο Σημάντρων Γεράσιμος Χάνος, το οποίο χρησιμοποιεί ως έδρα, μέχρι την ολοκλήρωση των εργασιών του Δημοτικού Σταδίου Νέων Μουδανιών.

Η ομάδα του Σπύρου Γόγολου, η οποία έκανε το τέσσερα στα τέσσερα, προηγήθηκε με εξαιρετική ενέργεια και τελείωμα του Κώστα Σκέμπι στο 26', ενώ ο αισθητά ανεβασμένος και καλύτερος στο πρώτο ημίωρο του δευτέρου ημιχρόνου Τορωναίος, ισοφάρισε προσωρινά με ατομική προσπάθεια και ωραίο πλασέ του Βασίλη Μανώλη στο 72', ενώ έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί με τον Τιάγκο, λίγο αργότερα. Στο 82' ο Βλαδίμηρος Φιλιππίδης έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Π. Ο. Μ, ο οποίος "σφράγισε" τη νίκη του με ατομική προσπάθεια του Θανάση Παναγιωτόπουλου στο 90' + 5'. Λίγο νωρίτερα οι νικητές έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Μπελούλι Κανάνι, μετά από πάσα "έτοιμο γκολ" του Παναγιωτόπουλου.

Συνέχεια στην ανοδική τους πορεία έδωσαν, ο Ηρακλής Νέας Φώκαιας, που επικράτησε με 3-1 της Νίκης Πολυγύρου και ο Ανθεμούς, ο οποίος υποχρέωσε τον Α. Ο. Σάρτης στην πρώτη του φετινή ήττα, με 2-0 στο Δημοτικό Στάδιο Νίκος Αβέρης της Γαλάτιστας.

Με το "αγγλικό" 4-5 επικράτησε η Όλυνθος Ολύνθου στο Στρατώνι, πετυχαίνοντας έτσι την πρώτη της φετινή νίκη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα 4ης αγωνιστικής:

Θύελλα Κρήνης - Δόξα Ορμύλιας 3 - 2
Π. Ο. Μουδανιών - Τορωναίος Αφύτου 3 - 1
Ανθεμούς Γαλάτιστας - Α. Ο. Σάρτης 2 - 0
Προποντίς Νέου Μαρμαρά - Α. Ο. Χανιώτης 1 - 0
Άρης Κασσανδρείας 2005 - Φοίνιξ Νικήτης 0 - 0
Τα Μ. Κ. Στρατωνίου - Όλυνθος Ολύνθου 4 - 5
Ηρακλής Νέας Φώκαιας - Νίκη Πολυγύρου 3 - 1

Αναλυτικά η βαθμολογία, μετά από τέσσερις αγωνιστικές:

1. Π. Ο. Μουδανιών 12
2. Ανθεμούς Γαλάτιστας 9
3. Ηρακλής Νέας Φώκαιας 7
4. Α. Ο. Σάρτης 7
5. Τορωναίος Αφύτου 7
6. Φοίνιξ Νικήτης 7
7. Άρης Κασσανδρείας 2005 7
8. Νίκη Πολυγύρου 6
9. Προποντίς Νέου Μαρμαρά 6
10. Θύελλα Κρήνης 6
11. Τα Μ. Κ. Στρατωνίου 4
12. Όλυνθος Ολύνθου 3
13. Δόξα Ορμύλιας 0
14. Α. Ο. Χανιώτης 0

Β' Κατηγορία OXIA Αθλητική Εμπορική

3η αγωνιστική

Νέμεσις Συκιάς - Θύελλα Μεταγγιτσίου 3 - 1
Παλλήνη Παλιουρίου - Αναγέννηση Αγίου Προδρόμου 0 - 3 Α. Α, αποχώρησε η Παλλήνη

Αύριο Κυριακή 1 Νοεμβρίου

Ώρα 14:00

Α. Π. Ο. Ε. Λ. Γερακινής - Νίκη Αμμουλιανής 2016 - Γήπεδο Καλυβών " Ανδρέας Καλατζής "

Ώρα 15:00

Α. Ε. Σ. Γεροπλάτανου - Θερμαϊκός Φλογητών - Γήπεδο Παλαιόχωρας
Αστήρ Αγίου Νικολάου - Τορωναίος Συκιάς
Α. Σ. Ουρανούπολης - Θερμαϊκός Πορταριάς
Ρεπό ο Α. Σ. Αγίου Μάμα

Α' Κατηγορία

Πρόγραμμα 4ης αγωνιστικής - Κυριακή 1 Νοεμβρίου - Ώρα 15:00

Απόλλων Αρναίας - Π. Α. Ο. Δουμπιών
Χολομών Ταξιάρχη - Διγενής Λακκώματος
Ηρακλής Μεγάλης Παναγίας - Αιγέας Παλλήνης Αποχώρησε ο Ηρακλής
Α. Ο. Σημάντρων - Ελπίς Πολυγύρου
Νεάπολις Πολυχρόνου - Άκανθος Ιερισσού
Αριστοτέλης Σταγείρων / Στρατονίκης - Θύελλα Στανού