2ο Τουρνουά ποδοσφαίρου υποδομών

Το φετινό τουρνουά είναι αφιερωμένο στο σύλλογο ατόμων με αναπηρία “η αγάπη”. Στη διάρκεια του τουρνουά και για όσους το επιθυμούν, ο “κουμπαράς της αγάπης” θα βρίσκεται στην κερκίδα του γηπέδου της Γαλάτιστας, για να συμμετέχει ο καθένας με όποιο ποσό επιθυμεί. Ελπίζουμε έστω και στο ελάχιστο, να συνδράμουμε κι’ εμείς στο θεάρεστο έργο του συλλόγου.

Ο Σύλλογος ¨Η ΑΓΑΠΗ¨ ιδρύθηκε τον Φεβρουάριο του 1992, από μία ομάδα γονέων – φίλων και Ατόμων με Αναπηρία, που αντιμετώπιζαν πολλά προβλήματα στην καθημερινότητά τους, συσσωρευμένα από την περιθωριοποίηση, τον κοινωνικό ρατσισμό και γενικότερα όλα τα προβλήματα που επιφέρει η Αναπηρία.

Αγκαλιάζει όλες τι περιπτώσεις παθήσεων και ηλικιών.

Σκοποί του Συλλόγου είναι η καταγραφή των ατόμων με αναπηρία του Νομού Χαλκιδικής, η φροντίδα για την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση της κοινωνίας, με σκοπό την αποδοχή της αναπηρίας και την ισότιμη αντιμετώπιση των Αναπήρων, η μόρφωση και εκπαίδευση τους, η βελτίωση των συνθηκών διαβίωσής τους, η πρόσβαση στο φυσικό και δομημένο περιβάλλον και η επαγγελματική αποκατάσταση τους, με τελικό προορισμό την πλήρη κοινωνική τους ενσωμάτωση και τη δυνατότητα συμμετοχή τους σε κάθε εκδήλωση της καθημερινότητας και της κοινωνικής ζωής.

Πρωταρχικός σκοπός του Συλλόγου είναι η δημιουργία χώρων υποστηριζόμενης διαβίωσης, όπου θα φιλοξενούνται ΑμεΑ απροστάτευτα, που στερήθηκαν το οικογενειακό τους περιβάλλον.

Με προσπάθειες του Συλλόγου ιδρύθηκε και λειτούργησε το πρώτο Ειδικό Σχολείο στην Πρωτεύουσα του Νομού, τον Πολύγυρο, ακολούθησε το Ειδικό Σχολείο Δήμου Νέας Προποντίδας με έδρα την Πορταριά, και άλλα δύο Ειδικά Επαγγελματικά σχολεία μέσης εκπαίδευσης, Γυμνασιακού επιπέδου, στον Πολύγυρο και στην Νέα Ποτίδαια Χαλκιδικής .

Επίσης, με ενέργειες του Συλλόγου και με δαπάνες Ευρωπαϊκών προγραμμάτων, ολοκληρώθηκε και τέθηκε σε λειτουργία το Κέντρο Φυσικής και Ιατρικής Αποκατάστασης ΚΕ.Φ.Ι.ΑΠ, (πρώην ΚΕΚΥΚΑΜεΑ ), στον Πολύγυρο, για την κάλυψη ολόκληρου του Νομού Χαλκιδικής.

2ο ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΥΠΟΔΟΜΩΝ
Γήπεδο Γαλάτιστας 2 Ιουν. 2019.
  Πρόγραμμα αγώνων  
  Κ-14  
Γηπ.1 ΗΡΑΚΛΗΣ Ν. ΦΩΚΑΙΑΣ – ΑΕΤΟΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ 09:30
Γηπ.2 ΝΕΟΣ ΠΟ Ν. ΚΑΛ/ΤΕΙΑΣ – ΑΕΤΟΣ ΖΩΓΡΑΦΟΥ 09:30
Γηπ.1 ΑΕΤΟΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ – ΝΕΟΣ ΠΟ Ν. ΚΑΛ/ΤΕΙΑΣ 10:30
Γηπ.2 ΑΕΤΟΣ ΖΩΓΡΑΦΟΥ – ΗΡΑΚΛΗΣ Ν. ΦΩΚΑΙΑΣ 10:30
Γηπ.1 ΝΕΟΣ ΠΟ Ν. ΚΑΛ/ΤΕΙΑΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ Ν. ΦΩΚΑΙΑΣ 11:30
Γηπ.2 ΑΕΤΟΣ ΖΩΓΡΑΦΟΥ – ΑΕΤΟΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ 11:30
     
Γηπ.1 ΑΡΗΣ ΚΑΣ/ΔΡΕΙΑΣ 2005 – ΝΙΚΗ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ 10:00
Γηπ.1 ΝΙΚΗ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ – ΦΟΙΝΙΞ ΝΙΚΗΤΗΣ 11:00
Γηπ.1 ΦΟΙΝΙΞ ΝΙΚΗΤΗΣ – ΑΡΗΣ ΚΑΣ/ΔΡΕΙΑΣ 2005 12:00
     
Γηπ.2 ΔΟΞΑ ΟΡΜΥΛΙΑΣ – ΑΡΗΣ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙΟΥ 10:00
Γηπ.2 Π.Ο. ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ – ΔΟΞΑ ΟΡΜΥΛΙΑΣ 11:00
Γηπ.2 ΑΡΗΣ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙΟΥ – Π.Ο. ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ 12:00
     
Γηπ.1 ΝΙΚΗΤΗΣ 1ου – ΝΙΚΗΤΗΣ 3ου 13:00
Γηπ.2 ΔΕΥΤΕΡΑΘΛΗΤΗΣ 1ου – ΝΙΚΗΤΗΣ 2ου 13:00
     
Γηπ.1 Τελικός 14:00
     
     
     
  Κ-12  
Γηπ.3 ΑΡΗΣ ΚΑΣ/ΔΡΕΙΑΣ 2005 – ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΝΑΙΑΣ 09:30
Γηπ.3 Π.Α.Ο. ΔΟΥΜΠΙΩΝ – ΦΟΙΝΙΞ ΝΙΚΗΤΗΣ 10:10
Γηπ.3 Π.Α.Ο. ΔΟΥΜΠΙΩΝ – ΑΡΗΣ ΚΑΣ/ΔΡΕΙΑΣ 2005 10:50
Γηπ.3 ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΝΑΙΑΣ – ΦΟΙΝΙΞ ΝΙΚΗΤΗΣ 11:30
Γηπ.3 ΑΡΗΣ ΚΑΣ/ΔΡΕΙΑΣ 2005 – ΦΟΙΝΙΞ ΝΙΚΗΤΗΣ 12:00
Γηπ.4 ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΝΑΙΑΣ – Π.Α.Ο. ΔΟΥΜΠΙΩΝ 12:00
     
Γηπ.4 ΝΙΚΗ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ – ΑΙΓΕΑΣ ΠΑΛΛΗΝΗΣ 09:30
Γηπ.4 Π.Ο. ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ – ΤΑ Μ.Κ. ΣΤΡΑΤΩΝΙΟΥ 10:10
Γηπ.4 Π.Ο. ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ – ΝΙΚΗ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ 10:50
Γηπ.4 ΑΙΓΕΑΣ ΠΑΛΛΗΝΗΣ – ΤΑ Μ.Κ. ΣΤΡΑΤΩΝΙΟΥ 11:30
Γηπ.3 ΤΑ Μ.Κ. ΣΤΡΑΤΩΝΙΟΥ – ΝΙΚΗ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ 12:20
Γηπ.4 ΑΙΓΕΑΣ ΠΑΛΛΗΝΗΣ – Π.Ο. ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ 12:20
     
Γηπ.3 ΑΡΗΣ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙΟΥ – ΑΕΤΟΣ ΖΩΓΡΑΦΟΥ 09:50
Γηπ.3 ΑΡΗΣ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙΟΥ – ΑΝΘΕΜΟΥΣ ΓΑΛΑΤΙΣΤΑΣ 10:30
Γηπ.3 ΑΕΤΟΣ ΖΩΓΡΑΦΟΥ – ΑΝΘΕΜΟΥΣ ΓΑΛΑΤΙΣΤΑΣ 11:10
     
Γηπ.4 ΗΡΑΚΛΗΣ Ν. ΦΩΚΑΙΑΣ – ΘΥΕΛΛΑ ΣΤΑΝΟΥ 09:50
Γηπ.4 ΗΡΑΚΛΗΣ Ν. ΦΩΚΑΙΑΣ – ΝΕΟΣ ΠΟ Ν. ΚΑΛ/ΤΕΙΑΣ 10:30
Γηπ.4 ΘΥΕΛΛΑ ΣΤΑΝΟΥ – ΝΕΟΣ ΠΟ Ν. ΚΑΛ/ΤΕΙΑΣ 11:10
     
Γηπ.3 Πρωταθλητής 1ου – Δευτεραθλητής 2ου ( Ε ) 13:30
Γηπ.4 Πρωταθλητής 2ου – Δευτεραθλητής 1ου ( Ζ ) 13:30
Γηπ.3 Πρωταθλητής 3ου – Δευτεραθλητής 4ου ( Η ) 13:00
Γηπ.4 Πρωταθλητής 4ου – Δευτεραθλητής 3ου ( Θ ) 13:00
     
Γηπ.3 Νικητής ( Ε ) – Νικητής ( Θ ) 14:00
Γηπ.4 Νικητής ( Ζ ) – Νικητής ( Η ) 14:00
     
Γηπ.3 Τελικός 14:30
     
     
     
  Κ-10  
Γηπ.5 ΑΡΗΣ ΚΑΣ/ΔΡΕΙΑΣ 2005 – ΘΥΕΛΛΑ ΣΤΑΝΟΥ 09:30
Γηπ.5 ΘΥΕΛΛΑ ΣΤΑΝΟΥ – “ΑΝΘΕΜΟΥΣ 1” 10:00
Γηπ.5 “ΑΝΘΕΜΟΥΣ 1” – ΑΡΗΣ ΚΑΣ/ΔΡΕΙΑΣ 2005 10:30
     
Γηπ.6 ΝΙΚΗ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΝΑΙΑΣ 09:30
Γηπ.6 ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΝΑΙΑΣ – ΑΕΤΟΣ ΖΩΓΡΑΦΟΥ 10:00
Γηπ.6 ΑΕΤΟΣ ΖΩΓΡΑΦΟΥ – ΝΙΚΗ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ 10:30
     
Γηπ.5 ΔΟΞΑ ΟΡΜΥΛΙΑΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ Ν. ΦΩΚΑΙΑΣ 09:45
Γηπ.5 ΗΡΑΚΛΗΣ Ν. ΦΩΚΑΙΑΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ Μ. ΠΑΝΑΓΙΑΣ 10:15
Γηπ.5 ΗΡΑΚΛΗΣ Μ. ΠΑΝΑΓΙΑΣ – ΔΟΞΑ ΟΡΜΥΛΙΑΣ 10:45
     
Γηπ.6 ΑΕΤΟΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ – “ΑΝΘΕΜΟΥΣ 2” 09:45
Γηπ.6 “ΑΝΘΕΜΟΥΣ 2” – Π.Ο. ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ 10:15
Γηπ.6 Π.Ο. ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ – ΑΕΤΟΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ 10:45
     
Γηπ.5 Πρωταθλητής 1ου – Δευτεραθλητής 2ου ( Κ ) 11:00
Γηπ.6 Πρωταθλητής 2ου – Δευτεραθλητής 1ου ( Λ ) 11:00
Γηπ.5 Πρωταθλητής 3ου – Δευτεραθλητής 4ου ( Μ ) 11:30
Γηπ.6 Πρωταθλητής 4ου – Δευτεραθλητής 3ου ( Ν ) 11:30
     
     
Γηπ.5 Νικητής “Κ” – Νικητής “Ν” 12:00
Γηπ.6 Νικητής “Λ” – Νικητής “Μ” 12:00
     
Γηπ.5  Τελικός 12:30

Όλοι οι οι αγώνες θα καλυφθούν με έναν διαιτητή.

Οι αγώνες Κ-14 θα έχουν διάρκεια δυο ημίχρονα των 15 λεπτών, χωρίς ανάπαυλα.

Οι αγώνες Κ-12 θα έχουν διάρκεια ΕΝΑ ημίχρονο των 20 λεπτών.

Οι αγώνες Κ-10 θα έχουν διάρκεια ΕΝΑ ημίχρονο των 15 λεπτών.

Οι ομάδες όλων των κατηγοριών θα απαρτίζονται από 8 ποδοσφαιριστές.

Οι ομάδες οφείλουν, σε περίπτωση ιδίων χρωμάτων, να έχουν μαζί τους, «διακριτικά» άλλου χρώματος.

Με μέριμνα της διοργανώτριας στο γήπεδο θα υπάρχουν, γιατρός και νερά για τις ομάδες.

Οι αλλαγές των ποδοσφαιριστών είναι απεριόριστες σε όλες τις κατηγορίες.

Σε περίπτωση ισοβαθμίας ( σε βαθμούς και τέρματα ) μεταξύ δυο ομάδων στη φάση των ομίλων ή στα προκριματικά – τελικά, ακολουθείται απ’ ευθείας η διαδικασία των 5 πέναλτι.

Σε περίπτωση μη προσέλευσης ομάδας στο γήπεδο την προβλεπόμενη ώρα έναρξης, η αντίπαλη ομάδα κερδίζει τον αγώνα με 3 – 0 και διεξάγεται ο επόμενος αγώνας.

ΚΥΠΕΛΛΑ και ΜΕΤΑΛΛΙΑ θα απονεμηθούν στους πρωταθλητές και δευτεραθλητές των κατηγοριών.

Οι ομάδες που θα αποκλείονται από την πρώτη φάση, θα παραλαμβάνουν άμεσα τα μετάλλια και αναμνηστικά τους.

Επίσης, αναμνηστικά διπλώματα θα απονεμηθούν σε όλους τους συμμετέχοντες ποδοσφαιριστές.

Θα απονεμηθούν επίσης : Βραβεία καλύτερου ποδοσφαιριστή και καλύτερου τερματοφύλακα, ανά κατηγορία.

ΜΕΓΑΣ ΧΟΡΗΓΟΣ ΤΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ, η εταιρεία Ι. ΕΔΙΑΡΟΓΛΟΥ ΚΑΙ ΣΙΑ Ε.Ε. Διανομές τροφίμων ΔΕΛΤΑ, NESTLE, MOVENPICK, CRETA FARMS, Panini, ΠΡΑΤΗΡΙΑ ΚΑΥΣΙΜΩΝ KAOIL (Ν. Μουδανιά, Άφυτο, Διονυσίου).



Last modified onΠαρασκευή, 31 Μάιος 2019 11:47